Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

25.04.2013 - Pożar w Tłoczni Gazu w Emilianowie
W dniu 25 kwietnia br. o godzinie 13.00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie o awarii na filtrach gazu w Tłoczni Gazu Szamotuły w miejscowo¶ci Emilianowo. Na tym obiekcie znajdowały się dwie osoby poszkodowane. Zadysponowano 4 zastępy z JRG Szamotuły, powiadomiono policję oraz pogotowie ratunkowe. Po dojeĽdzie na miejsce KDR otrzymał informację o kolejnych zdarzeniach na terenie zakładu – zadziałaniu stałego urz±dzenia ga¶niczego w budynku turbokompresora oraz pożarze w budynku administracyjnym, gdzie prawdopodobnie pozostały dwie osoby. Dyżurny dysponował kolejne zastępy ochotniczych straży pożarnych. W zwi±zku z rozmiarami zdarzenia na miejsce udał się firmowy ¶migłowiec z głównej siedziby  EuRoPol GAZ S.A. Niestety podczas l±dowania uległ on wypadkowi, co skutkowało zaangażowaniem kolejnych sił i ¶rodków do zdarzenia. Tutaj również były osoby poszkodowane.  Na szczę¶cie dzięki sprawnej i szybkiej akcji ratowniczo-ga¶niczej zagrożenia nie rozprzestrzeniły się, ranni zostali ewakuowani i zabezpieczeni medycznie.
Taki był scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych pod kierownictwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach st. kpt. Romana Muchy. Manewrom tym przygl±dali się i oceniali przedstawiciele EuRoPol GAZ S.A., Starosta Powiatowy Paweł Kowzan, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, pracownicy powiatowych i gminnych wydziałów odpowiedzialnych za zarz±dzanie kryzysowe.  
W ćwiczeniach udział wzięło ponad 100 ratowników PSP z JRG w Szamotułach oraz OSP Brodziszewo, OSP Ostroróg, OSP Obrzycko, OSP Piotrowo, OSP Baborowo, OSP Pami±tkowo, OSP Przecław, OSP KoĽle, OSP Otorowo, OSP Radzyny, OSP Kopanina, OSP Gorszewice, OSP Sokolniki Małe, OSP Chlewiska.

Tekst: kpt. Przemysław Chojan
Foto: kpt. Przemysław Chojan, sekc. Krystian Kra¶niewski,

Galeria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza SGSP Informator 2016 strategia jednostka ratowniczo gaśnicza