Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

25.04.2013 - Pożar w Tłoczni Gazu w Emilianowie
W dniu 25 kwietnia br. o godzinie 13.00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie o awarii na filtrach gazu w Tłoczni Gazu Szamotuły w miejscowo¶ci Emilianowo. Na tym obiekcie znajdowały się dwie osoby poszkodowane. Zadysponowano 4 zastępy z JRG Szamotuły, powiadomiono policję oraz pogotowie ratunkowe. Po dojeĽdzie na miejsce KDR otrzymał informację o kolejnych zdarzeniach na terenie zakładu – zadziałaniu stałego urz±dzenia ga¶niczego w budynku turbokompresora oraz pożarze w budynku administracyjnym, gdzie prawdopodobnie pozostały dwie osoby. Dyżurny dysponował kolejne zastępy ochotniczych straży pożarnych. W zwi±zku z rozmiarami zdarzenia na miejsce udał się firmowy ¶migłowiec z głównej siedziby  EuRoPol GAZ S.A. Niestety podczas l±dowania uległ on wypadkowi, co skutkowało zaangażowaniem kolejnych sił i ¶rodków do zdarzenia. Tutaj również były osoby poszkodowane.  Na szczę¶cie dzięki sprawnej i szybkiej akcji ratowniczo-ga¶niczej zagrożenia nie rozprzestrzeniły się, ranni zostali ewakuowani i zabezpieczeni medycznie.
Taki był scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych pod kierownictwem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach st. kpt. Romana Muchy. Manewrom tym przygl±dali się i oceniali przedstawiciele EuRoPol GAZ S.A., Starosta Powiatowy Paweł Kowzan, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, pracownicy powiatowych i gminnych wydziałów odpowiedzialnych za zarz±dzanie kryzysowe.  
W ćwiczeniach udział wzięło ponad 100 ratowników PSP z JRG w Szamotułach oraz OSP Brodziszewo, OSP Ostroróg, OSP Obrzycko, OSP Piotrowo, OSP Baborowo, OSP Pami±tkowo, OSP Przecław, OSP KoĽle, OSP Otorowo, OSP Radzyny, OSP Kopanina, OSP Gorszewice, OSP Sokolniki Małe, OSP Chlewiska.

Tekst: kpt. Przemysław Chojan
Foto: kpt. Przemysław Chojan, sekc. Krystian Kra¶niewski,

Galeria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza strategia